Jak dobrać rakietę tenisową i nie tylko?

 

Rakiety tenisowe dla dorosłych

 

Waga

 
Masa rakiety podawana jest w gramach i dotyczy najczęściej wagi samej ramy rakiety bez naciągu. Aby uzyskać masę rakiety wraz z naciągiem należy dodać średnio 15g. Waga rakiet dla dorosłych (długości 27 cali) zawiera się w przedziale 235g do 340g. 
 
Rakiety lekkie (235g do 260g) przeznaczone są generalnie dla początkujących dorosłych, młodzieży zamieniającej rakietę z 26 calowej, kobiet średnio zaawansowanych.
 
Rakiety o średniej wadze (261g do 285g) polecamy generalnie mężczyznom grającym amatorsko, kobietom i młodzieży zaawansowanym tenisowo. Rakiety w tym przedziale masy sprawdzają się dobrze w przypadku graczy grających dotychczas rakietami ciężkimi i uskarżającymi się na ból łokcia (łokieć tenisisty).
 
Rakiety ciężkie (286g do 315g) zarezerwowane są dla graczy zaawansowanych. Kobiety grające wyczynowo, mężczyźni wyczynowcy, instruktorzy i dobrze wyszkoleni technicznie oraz przygotowani fizycznie amatorzy.
 
Rakiety bardzo ciężkie (316g do 340g) to sprzęt w zasadzie tylko dla mężczyzn uprawiających tenis zawodowo oraz dla „odważnych” amatorów :)
 
 

Wielkość główki

 
Określeniem wielkość główki rakiety określamy jej pole powierzchni. Wartość ta podawana zazwyczaj w calach kwadratowych waha się w przedziale 90 do 112.
 
Mniejsza główka rakiety oznacza mniejsze pole optymalnego trafienia jednak daje większą kontrolę dobrze wyszkolonemu technicznie i idealnie trafiającemu w piłkę graczowi. 
 
Główki większe generalnie zmniejszają ryzyko nieczystego trafienia, dodają dynamiki naszym uderzeniom ale powodują również często wrażenie utraty kontroli nad piłką.
 
Największe główki o rozmiarze powyżej 102 cali2 przeznaczone są najczęściej dla początkujących i średnio zaawansowanych tenisistów. Wyczynowcy używają rakiet z główką o rozmiarze maksymalnie 100 cali2 najczęściej pomiędzy 93 a 100.
 
 

Obwód rączki

 
Rozmiar rączki rakiety podawany jest jako obwód rączki w calach np. 4 i 3/8 cala co oznacza rozmiar L3. 4 i 2/8 cala (4 i 1/4 cala) to L2. 4 i 1/8 cala = L1, 4 cale to L0. 
Najpopularniejsze rozmiary dla dorosłych to L3 i L2. Mężczyźni obdarzeni dużą dłonią wybiorą nawet L4 czyli 4 i 4/8 cala (4 i 1/2 cala). Dla ogromnej większości kobiet rozmiar L2 jest odpowiedni. Rozmiary L1 i mniejsze dotyczą rakiet juniorskich i dziecięcych.
 
 

Sztywność ramy

 
Jeśli producent podaje sztywność ramy w jednostkach RA to mamy z górki..:)
 
Sztywna rakieta to RA większe niż 69. Rakieta „miękka” to RA od 59-64. Średnie wartości sztywności to 65-68 RA. Są producenci, którzy albo wcale nie podają sztywności swoich rakiet (Yonex) lub mają własne indeksy określające sztywność. I tak na przykład Head podaje swój Swing Style na skali od L6 (najmniej sztywna rama) do S3 (najsztywniejsza).
 
Wilson na niektórych swoich modelach określa sztywność poprzez wartość np. 6.1 (six.one), 5.0, 5.1 itp. co oznacza odchylenie ramy rakiety w mm od poziomu po zawieszeniu na szczycie jej główki ciężaru o masie 2,3 kg i podpartej w środku geometrycznym. Im większa wartość tym rakieta jest mniej sztywna.
 
Dobierając rakietę dla siebie należy pamiętać, że w ogromnej większości przypadków im powierzchnia przekroju poprzecznego ramy rakiety („gruba rama”) większa tym rakieta bardziej sztywna i odwrotnie. 
 
Rakiety sztywne dają więcej dynamiki (piłka leci dalej i szybciej) kosztem kontroli. Dzięki generalnej zmianie techniki tenisowej w kierunku większego rotowania piłki rakiety sztywne zdobywają coraz większą popularność i wypierają z rynku tradycyjne, miękkie konstrukcje.
 

 

Balans

 
Wartość podawana jako balans rakiety to odległość (najczęściej wyrażona w cm) od stopki rakiety do jej środka ciężkości. Im ta wartość większa tym rakieta „zważona” jest bardziej „na główkę” im mniejsza tym bardziej „na rączkę”. Środek geometryczny rakiety 27 calowej znajduje się ok. 32,5 cm od stopki więc balans 32,5 cm określamy jako neutralny. Rakiety ciężkie i bardzo ciężkie zawsze będą miały balans mniejszy (zważone są na rączkę) niż te średnie i lekkie, gdzie balans często przesunięty jest w kierunku główki.
 
 

Materiał

 
Rakiety tenisowe wykonane mogą być z aluminium, kompozytu aluminiowo – węglowego albo z włókien węglowych (graphite, carbon).
 
Rakiety aluminiowe są najtańsze, zazwyczaj znacznie cięższe od grafitowych, „miękkie” oraz mało komfortowe w użyciu z uwagi na przenoszone na rączkę drgania.
 
Rakiety kompozytowe to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy aluminium a grafitem, niedrogie, niezłe dla początkujących.
 
Rakiety grafitowe (carbonowe) to „najwyższa półka”. Sztywne, komfortowe, dynamiczne, trwałe i..... droższe.
 
Grafit nie przenosi tak wielu drgań na rączkę rakiety a tym samym na rękę tenisisty. Rakiety te mogą być lekkie i sztywne zarazem co w przypadku innych materiałów (drewno, aluminium) jest niemożliwe. Wybór wszystkich tych, dla których tenis jest czymś więcej niż tylko wakacyjną przygodą :)
 
 

Rakiety dla dzieci i juniorów

 

Długość ramy

 
Podstawowym kryterium doboru rakiety dla juniora jest jej długość wyrażona w calach. 
 
I tak mamy rakiety 19 calowe dla najmłodszych 3, 4 latków. Rakiety w rozmiarze 21 cale przeznaczone są dla dzieci z poziomu niebieskiego wg klasyfikacji Tenis 10 czyli 5-6 letnich grających na mini kortach gąbkowymi piłkami. Rakiety o rozmiar większe czyli 23 calowe są optymalne dla grupy czerwonej Tenis 10 czyli 7-8 latków grających na mini kortach piłkami Stage 3 (czerwone, 75% wolniejsze od normalnych).
 
Rakiety 24-25 cali to dobry wybór dla grupy pomarańczowej czyli młodych tenisistów trenujących na 3/4 długości kortu, piłkami Stage 2 (pomarańczowymi, 50% wolniejszymi od normalnych) w wieku 8-9 lat
Rakiety 26 calowe to już niemalże sprzęt „dorosły” przeznaczony dla dzieci w wieku 9-12 lat, grających zielonymi piłkami Stage 1 na całym korcie oraz tych zaczynających już przygodę z normalnymi, żółtymi piłkami.
 
 

Rozmiar rączki

 
I tutaj, podobnie jak w przypadku rakiet dla dorosłych powtarza się system oparty na obwodzie rączki w calach. Rączka o obwodzie 4 cale to L0, 3 i 7/8 cala to L00, 3 i 6/8 cala to L000 a 3 i 5/8 cala to L0000....mniejszych nie ma :)
 
 

Buty tenisowe

 
But dla tenisisty różni się w kilku miejscach od innych butów sportowych. 
 
Podeszwa buta do tenisa ma płytki bieżnik tak aby dopuszczać poślizg na różnych nawierzchniach. Krawędzie podeszwy są lekko zaokrąglone tak aby nie powodować skręcenia stawu skokowego podczas częstych zmian kierunku biegu oraz podczas doślizgów.
 
Grubość podeszwy nie jest zbyt duża zarówno pod piętą jak i pod palcami i śródstopiem ponieważ gracz musi dobrze „czuć” podłoże oraz aby nie wywierać zbyt wielkiej siły skręcającej na staw skokowy podczas wślizgów i dohamowań.
 
Buty tenisowe nie są tak lekkie jak np. buty do biegania ponieważ muszą jednak w większym stopniu stabilizować kostkę. Bardzo dobry but do tenisa będzie jednocześnie dosyć lekki i stabilny zarazem.
 
Producenci oferują nam najczęściej w swych najwyższych modelach dwa rodzaje bieżnika: na kort ziemny (clay court) oraz kort twardy (hard court) bądź tzw. allcourt świetnie nadający się na każdą nawierzchnię.
 
Z naszych doświadczeń wynika, że buty z podeszwą clay court (jodełka) oczywiście świetnie spisują się na korcie ziemnym natomiast na wszystkich pozostałych nawierzchniach sztucznych lepsze będą buty z podeszwą hard court bądź allcourt.
 
 

Akcesoria

 

Naciągi

 
Temat naciągów tenisowych jest długi i głęboki jak rzeka – przynajmniej jak Amazonka :)
 
Aby jednak uprościć go i uporządkować oraz przybliżyć graczowi, który gubi się w ich mnogości proponujemy taki podział:
 
Naciągi poliestrowe tzw. druty, to naciągi „odlewane” i kształtowane z jednej masy poliestrowej. Są sztywne i bardzo wytrzymałe. Mniej dynamiczne i komfortowe, ale dają niezłą kontrolę i przede wszystkim wytrzymują najdłużej. Są stosunkowo niedrogie. Wybierają je najczęściej młodzi zawodnicy i instruktorzy ze względu na cenę i wytrzymałość. Nie polecamy ich amatorom, którym naciąg nie strzela często.
 
Naciągi syntetyczne - są one produkowane również z różnego rodzaju włókien syntetycznych. Naciągi te jednak „tkane” są niejako jak warkocz tzw. multifilamenty i dzięki temu stają się miękkie, dynamiczne i bardziej komfortowe w użytku. Są jednak mniej wytrzymałe i droższe.
 
Naciągi z tego segmentu ewoluują najszybciej i obecnie można na rynku znaleźć ich ogromny wybór. Trochę twardsze i tym samym bardziej wytrzymałe albo charakterystyką zbliżone do naturalnych czyli bardzo dynamiczne i komfortowe ale mało wytrzymałe i drogie.
 
Zawodnicy stosują też różnego rodzaju „hybrydy” czyli inny naciąg na struny pionowe a inny na poziomie. W takiej sytuacji najczęściej na „pion” idzie naciąg twardy np. drut lub twardy syntetyk a na „poziom” naturalny lub inny miękki i dynamiczny multifilament. 
 
Naciągi naturalne - kiedyś marzenie każdego tenisisty! Teraz cały czas dostępne, jednak wypierane przez znakomicie imitujące je syntetyki, które zachowują parametry naciągu naturalnego a wytrzymują dłużej i są o wiele tańsze. 
 
Grubość naciągu tenisowego waha się w przedziale od 1,15 mm do 1,40 mm. Najbardziej popularne są jednak te od 1,25 mm do 1,30 mm.
Naciąg cieńszy daje większą dynamikę i komfort gry, wytrzymuje jednak krótko. Naciąg grubszy to przede wszystkim większa wytrzymałość. 
Cała filozofia polega na tym aby umiejętnie w stosunku do swoich umiejętności i siły gry dobrać taki naciąg aby nie strzelił po godzinie gry a jednocześnie zachowywał dynamikę. Wybierając miękki syntetyk należy raczej sięgać po grubości powyżej 1,25 mm. Twarde poliestrowe naciągi (druty) wytrzymają dłużej, nawet w grubościach 1,20 mm, 1,22 mm.
 
Przy okazji naciągów warto też wspomnieć o sile naciągania. Producenci zawsze podają na rakietach przedział kilogramów w jakim dana rakieta powinna zostać naciągnięta. Generalna zasada jest taka, że z mocniej wciągniętej ramy będzie lecieć mniej przy zachowaniu większej kontroli nad piłką, natomiast rakieta wciągnięta lżej da wrażenie większej dynamiki (pika poleci dalej i szybciej) kosztem kontroli.  
 
 

Piłki

 
Aktualny podział piłek w systemie szkolenia Tenis 10 wygląda następująco:
 
Czerwone - Stage 3: piłki gąbkowe lub tzw. „kule” 75% wolniejsze od normalnych. Stosowane są w szkoleniu najmłodszych dzieci w wieku od 5 do 8 lat grających na 12 metrowych mini kortach.
 
Pomarańczowe – Stage 2: piłki 50% wolniejsze od normalnych. Wykorzystywane w szkoleniu i rywalizacji dzieci w wieku od 7 – 9 lat grających na kortach 3/4 długości.
 
Zielone – Stage 1: piłki 25% wolniejsze od normalnych. Grają nimi dzieci w wieku 8-10 lat na całym korcie.
 
Piłki żółte - czyli standardowe różnią się między sobą głównie starannością wykonania i jakością filcu. Tu sprawa jest prosta – im droższe tym lepsze. 
 
Piłki bezciśnieniowe, które coraz rzadziej pojawiają się na kortach, wybierane są przede wszystkim przez trenerów, dla których najważniejsza jest ich trwałość. 
 
Jeśli nadal nie znalazłeś/aś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie zadzwoń do nas koniecznie lub napisz. Zawsze chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Tenis to nasze życie :) !
 
 
 
 
 
     
 

Producenci

AdidasBabolatDiadoraDunlopGammaHeadIso SpeedKirschbaumLottoLuxilonPacificPrince HydrogenTecnifibreToalsonTretornUnder ArmourWilsonYonex
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu (dysku) użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. Polityka prywatności

Zamknij